Mire alkalmazhatóak a közösségi tudományos adatok?
A változó testhőmérsékletű állatfajok színének változatossága többféle szelekciós nyomás alatt állhat, amely ráadásul térben eltérő lehet. A változatosság egy lehetséges módja termális melanizmus, ami nagyjából hőmérséklettől függő feketeséget jelent. Ilyenkor a normál színezetű egyedek mellett fekete színű egyedek is előfordulnak az adott populációban. A termális melanizmus hipotézis azt jósolja, hogy a sötétebb szín előnyös lehet hidegebb területeken, mivel fokozza a hőelnyelést, míg a predációs nyomás hipotézis szerint a melanisztikus (fekete) egyedek magasabb ragadozók általi kockázatnak vannak kitéve, mert jobban láthatók azok számára.
Jansen és munkatársai a fenti hipotéziseket tesztelték a keresztes vipera esetében, ami régóta modellfaja a színbeli változatosság kutatásának. Több mint 7000, fotóval ellátott megfigyelést gyűjtöttek össze az iNaturalist közösségi tudományos felület adatbázisából a vipera teljes eurázsiai elterjedését lefedve, majd vizsgálták az egyedek színét a környezet függvényében.
Eredményeik alapján a melanisztikus egyedek gyakorisága valóban magasabb volt a hidegebb területeken. Érdekes módon a hidegebb területeken a melanizmus gyakorisága nőtt a ragadozómadarak sűrűségének nagyságával, ami alapján az feltételezhető, hogy a sötét egyedeknek kevesebb időt kell napozással tölteni, ezáltal pedig könnyebben kerülik el a ragadozókat. Ez a jelenség nem volt olyan erős melegebb területeken, ahol a normál színezetű egyedeknek valószínűleg nem kell lényegesen többet napozniuk. Hegyi területeken, 1000 m tengerszint feletti magasság után a sötét egyedek aránya alacsonnyá vált. Erre az lehet a magyarázat, hogy itt általában kevés a fa és a cserje, a nyíltabb növényzetben pedig a normál rejtőszínes egyedek szelekciós előnyt élveznek a melanisztikusokkal szemben, mivel utóbbiakat könnyebben veszik észre a ragadozók.
A vizsgálat kizárólag közösségi tudományból származó adatokat használt, ami jól rámutat azok használhatóságára.
Jansen N, Prujin N, Mayer M 2025. Citizen observations shed new light on geographic variation in colour polymorphism of a widespread reptile. Journal of Biogeography 52 (3): 629-640. https://doi.org/10.1111/jbi.15062
Bemutatókép:
A keresztes vipera elterjedése és előfordulási adatai az iNaturalist adatbázisban.