Free cookie consent management tool by TermsFeed Update cookies preferences Skip to main content

Inaturalist segéd

Az Élő Magyarország program keretében az adatgyűjtés az iNaturalist közösségi tudományos projekt felületén történik. Az iNaturalist felületére eseti előfordulási megfigyeléseket tölthetünk fel élőlényekről a Világ bármely pontjáról, de az oldal közösségi média felületként is működik fórumokkal, kommentelési lehetőséggel. Ezen felsorolás az iNaturalist és az Élő Magyarország elkezdéséhez és használatához szükséges alapvető információkat tartalmazza, de ezeken túl számos egyéb tulajdonsága is van az oldalnak.


Ahhoz, hogy adatokat tudjunk az iNaturalist-ra feltölteni előbb regisztrálni kell. Ezt legegyszerűbben a honlapon tudjuk megtenni (https://inaturalist.org), de telefonos applikáció is tartozik a platformhoz.
1
Regisztráció után létre tudunk hozni saját profilt bemutatkozással, fényképpel.
2
Új adatot a honlapon a zöld hátterű ↑ Feltöltés gombbal, telefonon a zöld hátterű + gombbal tudunk feltölteni.
3
Az iNaturalist automatikusan kitölti a dátumot és az időt, telefonon pedig a helyet is, amennyiben a telefonos helymeghatározás be van kapcsolva. A honlapon magunknak kell megkeresni műholdképen a megfigyelések helyszínét, vagy be kell írni a koordinátákat.
4
Térerő hiányában néha az applikáció nem megfelelő helyre rakja a megfigyelést. Ezt érdemes később korrigálni.
5
Az iNaturalist-on elsősorban fényképes megfigyelések vannak, de lehetséges feltölteni hangfájl-t és mozgó gif-et is. Lehetséges, elsősorban saját felhasználásra médiafájl nélküli megfigyeléseket is feltölteni, de ezen megfigyeléseket a legtöbb keresés nem mutatja. Ahhoz, hogy adataink később hasznosulhassanak az ökológia és természetvédelem területén érdemes médiafájl-lal feltölteni azokat. Az Élő Magyarország projektben csak médiafájl-lal rendelkező adatok kerülnek.
6
Az iNaturalist a feltöltött képen szereplő élőlény küllemi jegyei és elterjedése alapján határozási javaslatot tesz. Ez általában az élőlény faját jelenti, de van, hogy nemzetség, vagy család szinten adja csak meg. Akkor is érdemes a megfigyelést feltölteni, ha nem vagyunk biztosak a határozásunkban, sőt, így tudunk tanulni az élőlényekről! Ilyenkor érdemes lehet nem fajt, hanem valamilyen nagyobb kategóriát megadni a megfigyelésnél, például növények, gombák, ízeltlábúak, kétszárnyúak, rózsafélék, Pulsatilla, Helix, stb. Valamilyen kategóriát mindenképp adjunk meg, mivel a többi felhasználó így tudja megtalálni az adatainkat és tudja határozni azokat. Például a növények kategóriára keresve a botanikában jártas felhasználók szűrve láthatják ennek a csoportnak a megfigyeléseit.
7
Az Élő Magyarország programhoz nem szükséges faji szinten meghatározni az élőlényeket. Az adat pontos határozás nélkül is értékes lehet, mivel a megfigyelések jelentős részét segít később meghatározni a többi felhasználó. Ennek ellenére törekedjünk a minél pontosabb meghatározásra. Az iNaturalist-ot határozásra és tanulásra is tudjuk használni, ezért mindenképp érdemes feltölteni a számunkra ismeretlen fajokat.
8
Az iNaturalist fontos eleme a közösségi határozás. Az adatok hitelességét a többi felhasználó ellenőrzi, segít az adatok meghatározásában. Az iNaturalist-on háromféle megfigyelés létezik adatminőség szempontjából. A hobbiszintű adatok a normál keresésekben nem jelennek meg, hitelességüket az iNaturaliston szereplő adatok alapján nem lehet megerősíteni. A meghatározásra váró megfigyeléseknél szerepel valamilyen médiafájl, így hitelességük ellenőrizhető. Végül, a tudományos szintű megfigyelések azok az adatok, amelyek hitelességét egy vagy több felhasználó ellenőrizte. Hitelesíteni bármelyik felhasználó tud, de ehhez érdemes elmélyülni az egyes élőlények ismeretében. Egyes felhasználók olyan hivatásos biológusok, vagy lelkes amatőrök, akik valamilyen élőlénycsoportra specializálódtak és akár több ezer meghatározásuk is lehet, ezzel is előmozdítva a biodiverzitás jobb megismerését.
9
Az iNaturalist-on lehetőség van projektek létrehozására, ahol valamilyen speciális téma, vagy területi megkötés szerint lehet gyűjteni az adatokat. Az Élő Magyarország programnak is van saját projektje, ami csak a programban résztvevő felmérők adatait gyűjti és a programban való részvétel előtt csatlakozni kell hozzá (https://www.inaturalist.org/projects/elo-magyarorszag-orszagos-elovilag-terkepezesi-program). Kérjük csatlakozáskor engedélyezd a rejtett koordináták láthatóságát. A két igen válasz közül bármelyiket elfogadhatod. Alapvető része a programunknak, hogy minél pontosabban tudjuk mi és hol él az országban és hogy a későbbi elemzések során a legjobb adatokkal tudjunk elemzéseket végezni.
10
További kérdésekkel az elomagyarorszag@ecolres.hu címen tudunk válaszolni.
11